Start
Logga in

Logga in

Användarnamn *
Lösenord *
Kom ihåg mig
Bild icke tillgänglig

direkt på hemsidan

Här på Vilhelmina Missionskyrkas hemsida kan du läsa Bibeln, jämföra bibelöversättningar och prenumerera på bibelläsningsplaner.

Dagens vers

Jubel fyller den rättfärdiges far,en vis son skänker glädje.

Fastetiden handlar om att lägga mindre tid på oviktiga saker och mer tid på det som är viktigt. Nästa veckas fasteutmaningar handlar om att påbörja goda rutiner och minimera dåliga vanor. Måndagens utmaning är som vanligt en som är tänkt att pågå hela veckan. Den här gången handlar det om att promenera minst 30 minuter om dagen. Kanske kan du ta tid till att prata med en vän samtidigt, via telefon eller genom att ta honom eller henne med dig. Ett annat bra alternativ är att låta den där tiden vara en tid för stillhet, bön och kanske att lyssna efter vad Gud vill säga till dig. Andra bra rutiner du kan påbörja med veckans utmaningar är att göra goda gärningar, läsa uppbyggande böcker och stiga upp tidigt för att ta tid med Gud. Ovanor du kan sluta med är att ljuga och att spendera alltför mycket tid med din mobiltelefon.

Nästa veckas utmaningar:

Måndag: Promenera minst 30 minuter om dagen den här veckan.
Tisdag: Ljug inte på hela dagen (eller helst hela veckan eller helst alls).
Onsdag: Gör en god gärning.
Torsdag: Börja läsa boken du alltid har velat läsa. (T.ex. i stället för att se TV.) Se tips nedan.
Fredag: Stig upp tidigt på morgonen (förslagsvis för att ta tid med Gud).
Lördag: Var utan mobiltelefonen hela dagen.
Söndag: Vila 

Funderar du på vilken bok du ska börja läsa på torsdag? Vi har bett vår pastor om några tips:
Leva med mål och mening - Rick Warren
Ödehuset - William Paul Young 
Det händer medan du vilar - Tomas Sjödin 
Om du vill gå på vatten måste du kliva ur båten - John Ortberg 
Enklare - Bill Hybels 
Narniaböckerna - C.S Lewis

Klicka på bilden nedan för att se hela fasteutmaningen som pdf:

fasteutmaning

Lycka till med veckans utmaning!

Aktuellt

Inga händelser

sommargarden

bibeln

kontakt