Andakt
Logga in

Logga in

Användarnamn *
Lösenord *
Kom ihåg mig

ansvar

Alla har vi ansvar, vissa som är lite tydligare än andra. Alla jobb har olika ansvar såsom att paketera varor, ta hand om de äldre eller baka bröd. Men vad har vi för ansvar inför Gud? Jag tror att det är att sprida Guds budskap. Han har ju sagt att vi ska gå ut och göra alla till lärjungar. Det är något som är bra att sikta mot men kan vara ett stort steg att ta direkt för vissa. För det inkluderar även att man ska ha ganska lätt att prata med andra människor. Och det är inte lika lätt alla gånger, i alla fall inte för mig. För det är bara så som jag är. Då kan det vara lättare att börja med mindre steg, som att ta hand om andra människor, börja läsa Bibeln regelbundet eller om man väljer att följa Gud genom att ta emot Gud i sitt liv. Låt honom få stå till grund i dina val och lita på hans val och låt honom få ta över ansvaret.

Sanna Lindblom